Şehir Teknolojileri

Şehirlerimiz artık “akıllı” ve giderek daha da akıllı olacaklar. Şehirlerde yaşayanlar olarak şehirlerimizin sunduğu sınırsız fırsatları en iyi şekilde değerlendirmek istiyoruz. Şehirlerdeki imkanlardan mümkün olduğunca yararlanmak istiyoruz. Olası aksaklıklardan en az şekilde, ya da hiç etkilenmeden yolumuza, işimize devam etmek istiyoruz.

Şehir Teknolojileri Yazılım AŞ. Şehir hayatından beklentilerimizi karşılayacak ve hem kendimiz, hem yakınlarımız, hem de yaşlılarımız veya engellilerimiz için en uygun, en doğru bilgiyi, en doğru zamanda ve en doğru yerde bizimle buluşturuyor.

Dünya’da ve Türkiye’de şehir nüfusu her geçen gün artıyor, insanlar çoğunlukla şehirde yaşıyorlar. Birleşmiş Milletler’in raporuna göre, 2050’de dünya nüfusunun üçte ikisi, kentlerde yaşıyor olacak.Mega kent sayısı ise 12 yıl sonra 43’e ulaşacak… Birleşmiş Milletler (BM) Ekonomik ve Sosyal İşler Dairesi’nin raporuna göre, dünyada kırsal kesimden kentlere göç, 2050 yılına dek artarak devam edecek. Bugün yüzde 55 olan kentlerde yaşayanların dünya nüfusuna oranı 2030’da yüzde 60’a, 2050’de ise yüzde 68’e yükselecek.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre ise Türkiye nüfusunun %92,5’i şehirlerde (il ve ilçe merkezlerinde) yaşıyor.Kalan %7,5 köy ve beldelerde ikamet ediyor.

Ayrıca, TÜİK “İstatistiklerle Gençlik 2017” araştırmasına göre de, 2017 itibarıyla Türkiye nüfusunun yüzde 16,1’ini 15-24 yaş grubundaki genç nüfus oluşturdu, ve gençlerin %90’ı internet kullanıyor.

Şehir Teknolojileri Yazılım AŞ, şehirlerde rahat, huzurlu ve mutlu yaşama çabasında olan günümüz insanına, bugünün ve geleceğin teknolojileriyle daha kolay ve daha kaliteli yaşamın kapılarını açıyor.

Akıllı Şehirler

“Frost and Sullivan’a” göre Akıllı Şehirler aşağıdaki 8 akıllı parametrenin en az 5’inin benimsenmesini sağlayacak akıllı ve zeki çözümlere ve teknolojiye dayanılarak inşa edilen şehirlerdir:

 1. Akıllı Yönetim ve Akıllı Eğitim
 2. Akıllı Sağlık
 3. Akıllı Binalar
 4. Akıllı Ulaşım
 5. Akıllı Altyapı
 6. Akıllı Teknoloji
 7. Akıllı Enerji
 8. Akıllı Vatandaş

Akıllı Şehirler ve Nesnelerin Interneti (IoT – Internet of Things)

Forbes Insights, The Mobile Industrial revolution: Anticipating the Impact and Opportunities of 5G Networks on Buiness, Haziran 2016, tarihli araştırmasına göre, 4G teknolojisinde kilometrekare başına toplam “20bin”adet bağlantı desteklenirken bu sayı 5G teknolojisiyle kilometrekare başına “1Milyon” adet bağlantıya kadar çıkacak.

2025 yılında, dünyada, insanlar, nesneler ve organizasyonlar arasında 100 milyar bağlantı (connection) olması bekleniyor, mesela Accenture tarafından yayınlanan, “Connected Vehicle, April 2016” raporuna göre 2025’te tüm arabalar “bağlı” (connected) olacak

Şehir Teknolojileri Yazılım AŞ.Yöneticilerimizi ve vatandaşları bu geleceğe bugünden hazırlıyor. Akıllı Şehirler ve Nesnelerin Interneti altyapısını, Bulut üzerinden, şehirde yaşayanların mobil telefonuna getiriyor.

Çok yakın gelecekte her şey (things) bağlı (connected) olacak. Hem kurumlarla hem birbirimizle hem de tüm nesnelerle bağlı olacağız. Bu bağlantılar arasında bizim için en uygun olanlarını, en ihtiyaç duyduklarımızı, en sevdiklerimizi bizim yerimize seçip bize sunacak araçlara ihtiyacımız olacak. Kurumlarımız ve şehirde yaşayan insanlarımız için bu altyapıyı bugünden hazırlıyoruz.

Şehir Teknolojilerinde Mobil Vizyon

We are socialve Hootsuit tarafından her yıl hazırlanan sosyal medya istatistikleri “Digital in 2018 in Western Asia” ismiyle yayınlandı. Özellikle dijital pazarlama uzmanları ve sosyal medya uzmanlarını çok ilgilendirecek bilgiler var.

2018 yılında Türkiye’de elektronik cihaz kullanımı da mobil cihaz lehine artmaya devam ediyor.

 • Yetişkin insanların %98’i cep telefonu kullanırken, bunların %77’si akıllı telefon kullanıyor.
 • Masaüstü bilgisayar veya laptop kullananların oranı %48 iken, tablet kullananların oranı %25

İnternete bağlanmak için kullanılan cihazlara baktığımızda da mobil cihazların yükselişinin devam ettiği görülüyor.

 • İnternet kullanıcılarının %36′sı Masaüstü bilgisayar veya laptoplarından, %62’si mobil cihazlardanve %3‘ü tabletlerinden internete bağlanıyorlar. Aslında internet kullanım istatistikleri cihazların aldığı paya değerlendirildiğinde geçen yıla göre çok da değişmemiş görünüyor.

CityMore – akıllı gelecek…

CityMore, çeşitli kullanıcı profillerine hizmet edebilen çok katmanlı bir platformdur. Vatandaş için, kurumların paylaştığı verilere kolay ulaşım sağlayan bir “mobil uygulamadır”. Kurumlar için, etkinliklerini, duyurularını ve anketlerini paylaşabilecekleri bir WEB uygulamasıdır. Geliştiriciler için ise, kolay kullanılabilen CityMoreAPI mevcuttur.

CityMore – Akıllı Gelecek